Domáci brusnicový sirup

Recept na domáci brusnicový sirup, Zuzana Rainet, food fotograf, Bratislava

Každý rok dostaneme lesné brusnice z Nízkych Tatier a vždy si nejaké zamrazím a z ostatných uvarím fantastický brusnicový džem. Tento rok som sa však rozhodla, že uvarím domáci brusnicový sirup keďže džem ešte stále máme. Skúsenosti mám iba s bazovým sirupom, na ktorý nájdete recept na mojom blogu.

Dobré vedieť

Brusnicový sirup som varila prvý krát a zistila som zopár zaujímavostí. Brusnice obsahujú vysoký podiel pektínu, preto je dobré sirup riediť  pri varení s vodou. Inak želíruje a vo fľaši sa mení na husté želé, ktoré neviete dostať z fľaše von. Hustota sirupu záleží aj od toho, akým spôsobom vylisujete z brusníc šťavu. Ja mám šnekový odšťavovač, ktorý odšťavuje veľmi kvalitne a preto je šťava hustejšia.  Ak máte redšiu šťavu, pridajte pri varení sirupu menej vody, prípadne žiadnu. 

Pri varení sirupu sa tvorí pena, ktorú treba vyzbierať, inak bude sirup zakalený. Na zbieranie používam husté sitko a penu dávam do zaváracích pohárov. Po vychladnutí sa pena usadí, zhustne a máte z nej fantastický džem. Zároveň však musíte počítať s tým, že sirupu bude trošku menej.

Pomer šťavy a cukru

Čo sa pomeru ovocnej šťavy a cukru týka, naša babička Evička mi povedala, že ona všetky ovocné sirupy robí tak, že na váhu šťavy dá váhu cukru. Inými slovami, na kilo šťavy potrebujete kilo cukru. Sirup vodou neriedi, ale tiež jej ríbezľový želíruje a mení sa na želé, ktoré len veľmi ťažko vyberá z fľašiek von. Z toho dôvodu som tento brusnicový riedila.

Kyselinu citrónovú používam skôr ako konzervant než dochucovadlo. Brusnice sú dosť kyslé a majú intenzívnu chuť takže ich netreba veľmi dochucovať. Šťavu pri varení vždy ochutnám a urobím si z nej sirup, aby som vedela či je dostatočne sladký a zároveň aj kyslý, skrátka dobre vychutený.  Podľa toho si prispôsobím množstvo cukru aj kyseliny citrónovej, prípadne nedám žiadnu.

Rozloženie práce

Poslednú vec, ktorú by som vám odporučila je, aby ste si robotu rozdelili na dva dni. Najmä ak robíte naraz 10 – 15 litrov sirupu ako ja. Prvý deň ovocie preberte, umyte a odstreďte od prebytočnej vody a potom odšťavte. Šťavu zmiešajte s cukrom, dajte do uzatvárateľnej nádoby a odložte do chladničky. Na druhý deň uvarte domáci brusnicový sirup a nalejte ho do fliaš. Budete mať zo sirupu väčšiu radosť, lebo je to piplavá robota a zaberie dosť času. Za mňa musím však povedať, že sa naozaj vyplatí.

Domáci brusnicový sirup

Autor receptu: Zuzana RainetChod: NápojeKuchyňa: SlovenskáObtiažnosť: Ľahká
Porcie

3

por.
Príprava

50

min.
Varenie

10

min.
Celkový čas

1

hod. 

Ingrediencie

 • 1 l brusnicovej šťavy z lesných brusníc

 • 1 kg kryštálového cukru

 • 750 ml vody

 • 1 ČL kyseliny citrónovej

Postup

 • Brusnice niekoľkokrát umyjem, vyčistím a preberiem. Vyhodím všetky, ktoré sú hnilé a nezrelé ako aj prípadné lístočky a konáriky.
 • V šnekovom odšťavovači vylisujem brusnicovú šťavu a nalejem jeden liter do umelohmotnej uzatvárateľnej nádoby. Pridám kilo cukru, riadne premiešam a odložím na noc do chladničky.
 • Medzitým si pripravím fľaše na sirup, ktoré vysterilizujem v umývačke riadu na najvyššiu teplotu a nechám vyschnúť.
 • Na druhý deň nalejem pripravenú šťavu s cukrom do hrnca a zohrievam na teplotu cca 80°C. Podľa požadovanej hustoty sirupu pridávam vodu. Ja som dala 3/4 litra vody na 1 liter brusnicovej šťavy a 1 kg cukru. Sirup nechám zohrievať asi 10 minút pri teplote cca 80°C, aby sa cukor dokonale rozpustil a zároveň prebehla pasterizácia. Nakoniec pridám kyselinu citrónovú, premiešam a zozbieram penu, aby bol sirup číry.
 • Sirup nalejem do fliaš pomocou lievika, uzavriem a nechám vychladnúť. Skladujem v chladnej tmavej miestnosti, kde vydrží minimálne rok a viac.

Poznámky

 • Tento recept môžete použiť aj na iné druhy ovocia, len prispôsobte množstvo pridanej vody podľa hustoty ovocnej šťavy. Prípadne vodu úplne vynechajte.
 • Z vyzbieranej peny budete mať chutný džem, ktorý skladujte v chladničke a čím skôr spotrebujte.
Hodnotenie

Prihláste sa na odber blogu prostredníctvom e-mailu

Pre odoberanie najnovších článkov a odoberanie e-mailových notifikácií, zadajte prosím vašu e-mailovú adresu.

Pridajte sa k 7 ďalším odberateľom

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.