Dnes chcela ísť moja štvorročná Simonka do lesa. Počasie bolo nádherné tak sme sa tam vybrali aj s mojou maminou. Prešli sme voňavým lesom, kde sme zazreli veveričku ako lozí po strome a lúska oriešok. Bola taká malinká… Dorazili sme na okraj lesa a z diaľky som zazrela bazové kríky. „Mami nenazbierame si bazu? Skúsila by som uvariť sirup“, povedala som. Za necelú polhodinku sme mali plnú tašku voňavučkých bazových kvetov a ja som bola nadšená, že si uvarím zdravý domáci sirup.
Keďže som ho nikdy predtým nerobila, najprv som si naštudovala rôzne recepty a postupy, potom som volala našej babičke Evičke, ktorá ho pravidelne robí a nakoniec som poprosila kamarátku Ivanku o recept. No a z toho všetkého som si vytvorila svoj vlastný. Páči sa mi, že sa dá dobre prepočítať na akékoľvek množstvo nazbieranej bazy. Jednoducho na 100g bazy potrebujem 1 liter vody a 1kg cukru, no a citrón alebo dva podľa chuti.
Dočítala som sa, že kvety bazy treba zbierať počas slnečného dňa, najlepšie hneď ráno lebo vtedy peľ z kvetov nevypadáva. Nemajú sa zberať po daždi, pretože ten zmyje všetok peľ. Rovnako sa treba vyhýbať zberu pri cestách a na prašných miestach, aby sa kvety nemuseli umývať a prísť tak o peľ. Bazové kvety treba spracovať v deň zberu, aby nezvädli.
Baza predstavuje obrovský zdroj vitamínov s množstvom priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Nakoľko kvet bazy je bohatý aj na flavonoidy, vynikajúco detoxikuje, osviežuje krv a čistí cievy. Je vhodný aj na rôzne ochorenia dýchacích ciest, predovšetkým pri prechladnutí a silnom kašli. Vyvoláva potenie, ničí hnilobné baktérie, čistí zahlienené priedušky. Má aj močopudné účinky a mierne preháňa, čím uvoľňuje zápchu.
Farba sirupu závisí od použitého cukru. Ja som zvolila prírodný trstinový cukor, preto je sirup tmavej jantárovej farby. S bielym rafinovaným cukrom má síce krajšiu zlatistú farbu, zato je ochudobnený o živiny z prírodného cukru. Voľba je na tebe…
Ingrediencie
- 500g kvetov bazy
- 5l prevarenej ochladenej vody
- 5kg prírodného trstinového cukru
- 7 umytých bio citrónov
- 7 litrových fliaš
- kyselina citrónová (nemusí byť)
Postup
- Vysterilizujem si fľaše na sirup.
- Dám prevariť 5 litrov vody a nechám vychladnúť.
- Natrhanú bazu zbavím hrubých stoniek a chrobáčikov. Neumývam ju, lebo by stratila peľ, arómu a intenzitu chuti. Kvety dám do 5 litrového hrnca alebo fľaše a zalejem vychladenou prevarenou vodou. Baza má byť akurát ponorená pod vodou. Čím viac kvetov, tým intenzívnejšia chuť sirupu.
- Odšťavím 3 citróny a 2 citróny nakrájam na kolieska. Citrónovú šťavu aj kolieska pridám do bazového nálevu. Prikryjem potravinovou fóliou a nechám odstáť 24-48 hodín na chladnejšom mieste, prípadne v chladničke, aby šťava neskvasila.
- Bazový nálev scedím cez husté sitko alebo gázu, kvety bazy ešte dobre vyžmýkam, aby som z nich dostala všetku šťavu.
- Ak môžem skladovať sirup na chladnom mieste, stačí ho pri varení zohriať na 50C. Ak chcem sirup skladovať pri izbovej teplote, je dobré ho pasterizovať a zohriať na 75-80C a pridať asi 2 lyžičky kyseliny citrónovej. Sirup nesmie prevrieť, inak sa v ňom zničia všetky vitamíny a zdraviu prospešné látky.
- Tekutinu zohrejem na požadovanú teplotu medzi 50-80C. Do nálevu pridám šťavu z 2 citrónov a cukor, ktorý za stáleho miešania nechám rozpustiť kým vznikne sirup.
- Hustým sitkom vyzbieram všetku penu, ktorá sa tvorí na povrchu.
- Uvarený horúci sirup nalejem do umytých a vyhriatych fliaš a dobre ich uzavriem.Horúce fľaše zabalím do deky a nechám pomaly chladnúť.
- Sirup je ideálne skladovať v chladničke, prípadne na chladnom tmavom mieste.
Bazovy sirup rob z bieleho cukru. Nezomries od neho, a vyzera to lepsie, aj chuti.
Ďakujem za tip Petra! Bazový sirup z bieleho cukru dobre poznám a chutí úplne rovnako. Keďže varím a pečiem zdravšie varianty, biely cukor nepoužívam. Pekný deň!
Pingback: Domáci brusnicový sirup - Kitchen Love