Moje dievčatá ma poprosili, aby som im urobila ich obľúbenú polievku, ktorú robím z pečených rajčín a pečeného cesnaku a podávam ju s bazalkovým pestom. “Mami, tá tvoja je najlepšia, sú tam cítiť kúsky paradajok, cesnaku a bazalky a je taká hustá a super ochutená.” Keď mi toto povedala moja Simonka, tak som jej jednoducho nedokázala odolať. Paradajková polievka z pečených paradajok bola za chvíľu hotová a ja som sa rozhodla, že ju rovno nafotím a podelím sa s vami o recept.
Kvalitné ingrediencie sú základ
Najdôležitejšou ingredienciou v tomto recepte sú sladké a vyzreté rajčiny. Najlepšie chutia keď sú v sezóne, ale našťastie dnes sa dajú kvalitné paradajky kúpiť aj počas roka. Tentokrát som použila menšie kríčkové paradajky, ale akékoľvek sú vhodné len musia byť naozaj vyzreté a sladké. Dajte si záležať aj na kvalitnej passate či paradajkovej šťave, ktorá je rovnako dôležitá ako paradajky. Ideálna je domáca, ktorú si urobíte z letných paradajok, ale keď žiadnu nemáte tak mám pre vás tip. Odporúčam vám tento paradajkový pretlak Passata Natur v bio kvalite, ktorý si často kupujem v DM-drogerie markt.
Ďalej potrebujete cesnak a to hneď celú hlavičku, ktorú upečiete v rúre spolu s paradajkami. Potom sušené oregano a čerstvú bazalku. Ak máte na výber, ideálne sú čerstvé bylinky. Čo sa korenia týka, stačí iba soľ, cukor a čierne mleté korenie. A samozrejme kvalitný olivový olej, keďže sa jedná o taliansky recept. Možno sa vám zdá zvláštne dávať cukor do polievky, ale Taliani pridávajú cukor vždy keď varia paradajky. Hovoria, že vyzdvihuje ich prirodzenú chuť a majú pravdu. Polievku zvyčajne podávam s hoblinkami parmezánu, domácim bazalkovým pestom, s lístkami bazalky a opečeným talianskym chlebom ciabatta. Ale táto paradajková polievka z pečených paradajok je vynikajúca aj samotná…
Paradajková polievka z pečených rajčín je výnimočná
- vďaka pečeným paradajkám má intenzívnu chuť
- pečený cesnak jej pridáva sladkosť a chuť navyše
- vonia a chutí po čerstvých bylinkách
- obsahuje vitamíny a vlákninu aj kvôli paradajkovým šupkám
- ak sa vám nechce variť, urobte si španielske paradajkové gaspacho
Paradajková polievka z pečených paradajok
Chod: polievkyKuchyňa: TalianskaObtiažnosť: Ľahká4
por.5
min.45
min.50
min.Ingrediencie
700 g vyzretých paradajok
700 ml paradajkového pretlaku
300 ml vody (alebo menej)
1 celú hlavičku cesnaku
hrsť bazalky
hrsť oregana
morská soľ
hnedý cukor
mleté čierne korenie
olivový olej
Postup
- Paradajky umyjem a osuším. Z cesnaku odrežem vrchnú časť, aby sa dal po upečení vytlačiť zo šupiek. Položím ich spolu na plech, pokvapkám olivovým olejom a dám piecť na 200 C na 30 minút.
- Stonky z bazalky nakrájam nadrobno a spolu s opečeným vytlačeným cesnakom opražím na olivovom oleji vo vysokom hrnci. Pridám pečené paradajky aj so šupkami a passatu. Prilejem vodu na zriedenie tak, aby polievka ostala dostatočne hustá.
- Polievku ochutím soľou, čerstvo mletým čiernym korením a cukrom. Množstvo cukru závisí od zrelosti paradajok, ale polievka má byť jemne sladká. Pridám aj sušené alebo čerstvé oregano a varím cca 15 minút.
- Po uvarení polievku rozmixujem ponorným mixérom. Nemixujem ju úplne do hladka, lebo máme radi keď sú v nej kúsky. Nakoniec pridám lístky bazalky a ak treba polievku dochutím soľou, cukrom a korením.
- Polievku podávam s rôznymi toppingmi. Máme radi lístky čerstvej bazalky, hoblinky parmezánu, bazalkové pesto alebo pár upečených rajčín. Keď slúži polievka ako hlavné jedlo, podávam k nej opečenú ciabatu.
Poznámky
- Polievka je výborná aj zohrievaná a vydrží niekoľko dní, ale musíte ju skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke.
- Dá sa z nej urobiť aj omáčka na cestoviny. Stačí ju povariť a zredukovať, aby zhustla na správnu konzistenciu.
Pingback: Papriková polievka z pečených paprík - Kitchen Love