Pečené buchty z kysnutého cesta

Kysnutého cesta som sa vždy tak trochu bála a dodnes mám pred ním rešpekt.  Ale vďaka mojej mame a babinke, od ktorých som prevzala naše staré rodinné recepty, je pre mňa pečenie z kysnutého cesta vždy krásny zážitok.  Nielen kvôli tomu, že kysnuté koláče, buchty či chlieb majú u nás obrovský úspech a okamžite sa zjedia, ale hlavne tieto recepty fungujú.  Nezáleží na tom či si skúsená kuchárka, alebo pečieš prvý krát – buchty budú vždy dokonalé.

Aj tentokrát ponúkam alternatívy na suroviny ako je rastlinný olej namiesto masla alebo rastlinný nápoj namiesto mlieka.  Ja som použila ovsený, ale dobre funguje aj mandľový alebo ryžový.  Na chuti buchiet to nie je poznať.  Čo sa droždia týka, ja používam sušené, lebo ho mám vždy doma a je to rýchlejšie.  Dá sa použiť aj čerstvé, postup je potom trošku iný.  Treba urobiť klasický kvások zamiešaním droždia, 100ml teplého mlieka, lyžičky cukru a trošky múky a nechať ho prikrytý v teple pôsobiť asi 10 minút. Pripravený kvások sa vyleje do suchých ingrediencií, pridajú sa ostatné tekuté znížené o 100ml mlieka a postup je už potom rovnaký.  Z daného množstva vyjde 16 buchiet, ale keď ich chceš menšie, bude ich viac.

Náplň mojich buchiet je dvojaká.  Na prianie mojich dcéreniek som väčšinu naplnila domácim jahodovým džemom, ktorý milujú.  Ja mám zase od detstva rada tvarohové, takže tých šesť bledších buchiet na fotografii je plnených hrudkovým tvarohom.  Tvarohovú plnku robím vymiešaním tvarohu s jedným žĺtkom, hnedým cukrom, vanilkou, citrónovou kôrou a sušenými hrozienkami či brusnicami.  Výborné sú aj makové alebo makovo-slivkové z domácich povidiel. Tie musím urobiť nabudúce!

Ešte ma napadá dobrá rada, ak by náhodou nejaké upečené buchty zvýšili – dajú sa dobre mraziť!  Stačí ich potom nechať pomaly rozmraziť pri izbovej teplote a ohriať v mikrovlnke alebo rozohriatej rúre.  Mňam, sú ako čerstvé!!!

Ingrediencie

Suché ingrediencie

 • 500g polohrubej alebo hladkej múky
 • 1 balíček sušeného alebo kocka čerstvého droždia
 • 50g práškového cukru
 • štipka soli
 • nastrúhaná kôra z bio citróna

Tekuté ingrediencie

 • 50g rastlinného oleja alebo masla
 • 250 ml rastlinného alebo kravského mlieka
 • 2 celé vajcia
 • 1ČL vanilkového extraktu
 • rastlinný olej na obalenie

Postup

 1. Vo veľkej mise zmiešam najprv suché suroviny – preosiatu múku, práškový cukor, droždie a soľ. V mikrovlnke zohrejem mlieko s maslom, ktoré sa musí roztopiť. Do teplého, nie horúceho mlieka pridám celé vajcia a dobre premiešam.  Zmes vylejem do misy so suchými surovinami.
 2. Všetko dôkladne premiesim vareškou, rukou alebo v kuchynskom robote. Cesto miesim asi 10 minút. Cesto je vymiesené keď sa už nelepí na steny misy a robí bublinky. Ak sa cesto stále lepí, pridám trošku múky. Vymiesené cesto poprášim múkou, prikryjem a nechám vykysnúť na teplom mieste asi 60 minút, kým zdvojnásobí svoj objem.
 3. Vykysnuté cesto dám na dosku poprášenú múkou a vyvaľkám ho na hrubší plát. Nožom plát rozdelím asi na 16 rovnakých štvorcov. Na každý štvorec dám trochu obľúbenej náplne (džem, tvaroh, mak) a okraje štvorca stlačím k sebe prstami tak, aby sa vzájomne zlepili a vytvorili buchtu.
 4. Buchty dôkladne potriem olejom zo všetkých strán a uložím jednu vedľa druhej vždy spojmi dole na olejom vymazaný pekáč s vysokým okrajom. Nechám ich znova nakysnúť na teplom mieste asi 10 minút.
 5. Buchty pečiem v predhriatej rúre na 180°C asi 25-30 minút do zlatista. Treba ich skontrolovať po 20 minútach, lebo každá rúra pečie inak a rýchlosť upečenia záleží aj na veľkosti buchiet.
 6. Buchty podávam posypané práškovým cukrom.

Hodnotenie

komentárov 5

  • Katka ďakujem za komentár. Toto je klasický recept, nie vegánsky. Na mojej stránke mám vegánske aj vegetariánske recepety, preto tu nájdeš aj veľa klasických receptov hlavne pri pečení. Hneď pod nadpisom stránky je to uvedené.

   Mlieko nie je prečiarknuté. Pri surovinách sa automaticky prečiarknu tie, na ktoré ukazuješ alebo tie, ktoré si sama odšktrneš pomocou bodky vľavo pri surovine. Táto “feature” pomáha odškrtnúť suroviny, ktoré si už v recepte použila.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.